Takma Tırnak Mı Protez Tırnak Mı?

Takma Tırnak Mı Protez Tırnak Mı?

Bu iki tırnak seçeneği arasında kaldığınıza göre muhtemelen tırnağınızdan pek de memnun değilsiniz. Özellikle tırnakları kırılanlar, tırnakları bir türlü uzamayanlar, tırnakları zayıf olanlar ya da tırnak yiyenler, tırnak eti yiyenler vesaire tırnak sertleştirici, tırnak uzatıcı, acı oje tarzı uygulamalar işe yaramadığında bu seçeneklere yöneliyor. Ya da tırnaklarınız düzgün olduğu halde bu modayı sevdiğiniz için takma tırnak ve protez tırnak kullanıyorsunuz. Peki hangi tırnak seçeceği sizin için daha rahat veya hangi tırnak seçeneceği sizin için daha zor?

Eğer 1-2 günlük kullanmak istiyorsanız elbette takma tırnak kullanın. Fakat 3-4 hafta kullanmak istiyor ve bu süreçte tırnaklarınızı uzatmak istiyorsanız elbette ki protez tırnak düşünmelisiniz. Takma tırnak kullananlar bilir, takma tırnağın ne zaman çıkacağı belli olmuyor, her an yanınızda tırnak yapıştırıcısı bulundurmak zorunda kalıyorsunuz. Bu birkaç günlük ise sıkıntı yok elbette fakat uzun süreli hem yorucu, hem de yapıştırıcıdan ötürü tırnak eti kısımlarınızda hiç de hoş olmayan bir görüntü olacaktır ve belki de yapıştırıcı katmanlarından ötürü o takma tırnak yapışmayacaktır bile.

Peki protez tırnakların çıkmayacağının bir garantisi var mı? Elbette yok, ben kullandım ve çıktığı oldu. Fakat öyle takma tırnaktaki gibi her tırnak çıkmıyor. Tırnak yapıştırıcısı ile yapıştırdım telafisi olmayan bir iş değil. Belki de gittiğim kuaför çok iyi değildi bilmiyorum. Fakat tırnağınızı kullanmadığınız veya tırnakla basınç uygulamadığınız sürece kolay kolay çıkmaz. Ben genelde bunları yaptığım için çıktı. Ayrıca 1 ay sonra – tırnaklarınız kısa ise – uygun uzunluğa geleceğinden protez tırnakları çıkartıp uygun bakım ürünleri ve kürler ile tırnaklarınızı canlandırabilirsiniz. Açıkçası benim tırnaklarım öyle pek zarar görmedi. Fakat ben vitamin hapları kullandım, bu durumu ona bağlıyorum. Bence kesinlikle protez tırnak yaptıracaksanız tırnaklarınız için bir vitamin kullanın. Biotin vb gibi. Bazı insanlar protez tırnağın tırnağa çok zarar verdiğini söylüyor. Açıkçası uygun bakımınızı yaparsanız, 3 – 4 hafta kullanıp 1-2 hafta tırnaklarınızı dinlendirirseniz hiç de bir sorun olacağını zannetmiyorum. Ayrıca protez tırnak başta alışması zor gelse de çıkma ihtimali düşük olduğundan alışılıyor. Takma tırnak banyoda, sıcak suda, dışarıda olur olmadık yerde çıkabiliyor. turkcemalumatlar.wordpress.com Takma tırnak ta böyle bir durum olmaz. Hele ki banyoda hiç sorun çıkarmaz. Takma tırnağa göre çok daha rahat. Takma tırnak tırnak yatağına, diplere uygulandığı için tırnaklarda acı hissettiriyor. Protez tırnakta ise tırnaklarınız uzadıkça protez kısmı yukarı çıkıyor. Bana göre kesinlikle takma tırnağı kullanmak daha zor. Fakat en başta dediğim gibi kısa süreli ise boşuna protez tırnağa o kadar para vermeyin. Sonuç olarak protez tırnak fiyatları 100-150 hatta 200 iken takma tırnak aldığınızda bu 15-20-25 TL arasında değişecektir. Kuaföre yaptırdığınızda ise 40-50 TL gibi bir ücret istenir.

Bunun dışında moda olarak  takma tırnak  veya protez tırnak arasında estetik görüntü açısından fark var mı? Bence tırnak kalınlığı dışında pek de fark yok. Protez tırnak genelde daha kalın oluyor. Takma tırnak ise daha ince. Onun dışında şekil bakımından hangisi protez hangisi takma tırnak pek anlaşılacağını bile düşünmüyorum. İkisinde  güzel modeller var ve el şeklinize göre ikisinde de doğal duran tırnak şekilleri mevcut.

Bir Cevap Yazın