İktisada Giriş: Piyasa Arz Eğrisi

İktisada Giriş: Piyasa Arz Eğrisi

Gerçek hayatta genellikle bir mal veya hizmeti piyasada arz eden firma sayısı tek bir tane olmayıp çok sayıda firma olduğuna göre, bu firmaların belli fiyat düzeylerinin her birinde arz etmeye hazır oldukları mal veya hizmet miktarlarının toplamı ilgili mal veya hizmete ait piyasa arz eğrisini verecektir. Piyasa arz eğrisi firma arz eğrilerinin her bir fiyat düzeyi için yatay toplamı sonrasında elde edilmektedir. Piyasa arz eğrisi, firma arz eğrilerinin tüm özelliklerini taşımaktadır. Aşağıdaki Tablo 3.4’te iki firmanın (üreticinin) olduğu bir piyasa için firma arz şedüllerinden hareketle piyasa arz şedülünün elde edilişi açıklanmaktadır.

Grafik 3.6’da ise, Tablo 3.4’teki piyasa arz şedülünde yer alan verilerin grafik üzerinde gösterimine yer verilmektedir. Bilindiği üzere, piyasa arz eğrisi her bir firmanın (üreticinin) bireysel arz eğrilerinin her bir spesifik fiyat düzeyi için yatay olarak toplanması neticesinde elde edilmektedir. Grafik 3.6’da X malı birim fiyatı PX, X malının piyasada arz edilen miktarı QX, A firmasına ait bireysel arz eğrisi SA, B firmasına ait bireysel arz eğrisi SB, X malına ilişkin piyasa arz eğrisi ise SM ile gösterilmiştir.

Herhangi bir mal veya hizmete ait piyasa arz eğrisi, farklı fiyat düzeylerinde ilgili piyasada yer alan tüm firmaların satmak istedikleri toplam miktarları göstermektedir. Bu bağlamda, fiyatta bir artış meydana geldiğinde aynı arz eğrisi üzerinde kalarak firmaların ilgili maldan arz ettiği miktar artmakta iken fiyatta bir azalış meydana geldiğinde aynı arz eğrisi üzerinde kalarak firmaların ilgili maldan arz ettiği miktar azalmaktadır. Dolayısıyla malın fiyatında bir değişimin meydana gelmesi arz eğrisi boyunca hareketlenme anlamına gelmektedir. Neticede malın fiyatındaki değişim sadece malın arz edilen miktarında bir değişime yol açar ama o malın piyasa arz eğrisinde herhangi bir değişime yol açmaz. X malına ait piyasa arz eğrisine geri dönersek, Grafik 3.7’de diğer faktörler sabitken, X malı fiyatı 7 TL’den 17 TL’ye yükseldiğinde X malının arz edilen miktarı 45 adetten 145 adete çıkmaktadır. Fiyattaki bu artış yönlü değişim eğri boyunca yukarıya doğru (a kombinasyonundan b kombinasyonuna doğru) bir hareketlenmeye neden olmaktadır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s