Tarihte Bugün: 1 Nisan

  • Alain Connes doğdu. Operatör teorisindeki çalışmaları nedeniyle 1982 Fields Madalyası’nı (1983’te verilen) kazanan Fransız matematikçi. En dikkat çekici katkıları (1) genel sınıflandırma ve tip III faktörleri için bir yapı teoremidir, tezinde elde edilen (1973); (2) bir sonraki katkı için bir hazırlık görevi gören hiperfinit faktörünün otomorfizmlerinin sınıflandırılması; (3) enjektif faktörlerin sınıflandırılması; ve (4) C*-cebir teorisinin genel olarak yapraklara ve diferansiyel geometriye uygulanması. Connes’un son çalışmaları noncommutative geometri üzerine olmuştur ve teorik fiziğe yapılan uygulamaları incelemiştir. 1 Nisan 1947 yılı.
  • John Holter doğdu. Hidrosefali tedavisinde kullanılan öncü bir vananın Amerikalı mucidi (“beyindeki su”). Doğumdan kısa bir süre sonra (1955), oğlu hidrosefaliden muzdaripti. Holter cerrahlar Eugene Spitz ve Frank Nulsen’den beyinden sıvı boşaltmak için uygun bir kapakçığın normal kranial basıncı koruyabileceğini öğrendi. Holter, oğlunu kurtarmak için tıkanma problemlerini önlemek için silikondan yapılmış bir basınç sızdırmazlık vanası icat etti. Daha sonra cihazı rafine etti ve patentini verdi. Spitz ve Holter, Silastic silikon kullanarak şantları üretmek için bir şirket kurdular. Spitz-Holter vanası, 1950’lerin sonundan bu yana dünya çapında milyonlarca 1000’e ulaştı. Holter daha sonra diyaliz pompaları, yapay kalp kapakçıkları ve parmak tendonları da dahil olmak üzere diğer tıbbi cihazları yarattı. 1 Nisan 1916 yılı.
  • İlk 1 Nisan şakası yapılmaya başlandı. (1564) Yılbaşının 1 Nisan’dan 1 Ocak’a alınmasını protesto amacıyla başlayan şakalaşma, günümüze kadar devam ediyor. 1 Nisan 1564 yılı.
  • William Harvey doğdu. Kanın dolaşımının ve kalbin pompa olarak işlevinin gerçek doğasını keşfeden İngiliz doktor. Greko-Romen doktor Galen zamanından bu yana, 1400 yıl önce kalp ve dolaşım hakkındaki fonksiyonel bilgi neredeyse durma noktasında kalmıştı. Harvey’nin cesareti, nüfuz eden zekası ve kesin yöntemleri, biyoloji ve diğer bilimlerde araştırma düzenini sonraki nesiller için ayarlamaktı, böylece dünya çapında doğru deneysel araştırmalar başlatmanın kredisini mıknatısın araştırmacısı William Gilbertile paylaşıyor. 1 Nisan 1578 yılı.
  • Dev bilgisayar ve yazılım firması Apple Computer, Jobs, Wayne ve Wozniac tarafından California’da kuruldu. 1 Nisan 1976 yılı.
  • Bir çeşit intihar olan ötenazi (acı çeken hastanın kendi isteği ile öldürülmesi) Hollanda’da serbest bırakıldı. 1 Nisan 2002 yılı.
  • Solly Thorpe öldü. Solly Zuckerman Thorpe, Burnham Baron Zuckerman İngiliz zoolog ve siyasi danışman Güney Afrika’da doğdu. İngiltere’de tıp eğitimini tamamladıktan sonra ilk kariyeri University College London’da anatomi öğretmenliği yapmak ve Londra Hayvanat Bahçesi’nde primat davranışı üzerine araştırmalar yapmaktı (1928-32). II. Dünya Savaşı başladığında, beyin sarsıntısı (bomba patlaması şok dalgalarının vücut üzerindeki etkileri) deneysel çalışmalarından başlayarak İngiltere Savunma Bakanlığı’nın bilimsel danışmanı oldu ve askeri stratejist ve hükümet danışmanı oldu (1939-46; 1960-66). Emekli olduktan sonra, Londra Zooloji Derneği Başkanı olarak, nükleer silahlanma yarışına karşı bir kampanyacı olarak ve çevre araştırmalarının organizatörü olarak meşgul kaldı. 1 Nisan 1993 yılı.

Bir Cevap Yazın