Tarihte Bugün: 7 Nisan

  • Kenneth Oakley doğdu. Kenneth Page Oakley, Fransız bir mineralogun kemiklerin çevredeki topraktan yavaş yavaş florür emeceği teorisine dayanarak, florür seviyelerini ölçerek fosil kemiklerini tarihlendirmek için bir yöntem geliştiren İngiliz fiziksel antropolog, jeolog ve paleontologdu. İngiliz Doğa Tarihi Müzesi için çalışırken, Oakley 1953’te sahtesini ortaya çıkardığı için ünlü oldu. Bir “Piltdown Man” kafatası 1912’de piltdown, İngiltere’de “ortaya çıkarılmış” ve on yıllardır insan evriminde “eksik halkayı” temsil ettiği söylenmişti. Florür ve diğer testleriyle kemiklerin gerçek yaşının modern bir insan beyni ve orangutan çene kemiği olduğunu kanıtladı. Sahteciliğin kemikleri kimyasal olarak eskimiş gibi görünmüştü. 7 Nisan 1911 yılı.
  • David Fairchild doğdu. David Grandison Fairchild, soya fasulyesi, mango, yonca, nektarin, yaban turpu ve çiçekli kirazlar da dahil olmak üzere 20.000’den fazla egzotik bitkinin ve yerleşik ürün çeşidinin ABD’ye girişini denetleyen Amerikalı bir botanikçi ve bitki kaşifiydi. Güney Denizi Adaları, Avustralya, Yeni Zelanda, Yeni Gine, Japonya, Çin, Basra Körfezi, Afrika, Batı Hint Adaları ve Güney Amerika dahil olmak üzere dünyayı dolaşarak 37 yıl boyunca yeni ve yararlı bitkiler aradı. 1898’de Miami, Florida yakınlarındaki altı dönümlük bir arsaya küçük bir bitki tanıtım bahçesi kurdu, özellikle estetik açıdan değerli veya ekonomik olarak yararlı egzotik meyve ve bitkilerle ilgilendi. ABD Tarım Bakanlığı’nın (1906-28) Yabancı Tohum ve Bitki Tanıtım programını yönetti. 7 Nisan 1869 yılı.
  • Portekizli kaşif Macellan, Filipinler yakınlarındaki Cebu Adası’nı keşfetti. Gariptir ki daha sonra bu adada yerliler tarafından öldürüldü. 7 Nisan 1521 yılı.
  • Fransa, ‘metre’yi standart ölçü birimi olarak kullanmaya başladı. 7 Nisan 1785 yılı.
  • İngiliz kimyager Walker’in buluşu kibrit, piyasaya sürüldü. 7 Nisan 1827 yılı.
  • Henry Ford öldü. Edison Aydınlatma Şirketi’nin mühendisiyken içten yanmalı motorları ilk kez deneyen Amerikalı mucit ve otomobil üreticisi. İlk faydalı gaz motorunu 24 Aralık 1893’te tamamladı. Quadricycle, ilk yol testini 4 Haz 1896’dayaptı. 16 Haz 1903’te, o ve on bir yatırımcı Ford Motor Company’yi dahil etmek için evrak imzaladılar. 1 Eki 1908’egelindiğinde Ford, sektöründe devrim yapmaya devam ederken düşük maliyetli, güvenilir Model T’yi tanıttı. Ford, standartlaştırılmış ve değiştirilebilir parçalar olacak şekilde tasarlanmış hassas üretim parçaları tanıttı. 1 Aralık 1913’tesürekli hareketli bir montaj hattı kullanılarak üretim artırıldı. 1918’e gelindiğinde, Amerika’daki tüm arabaların yarısı Model T’ydi. Son Model T, 26 Mayıs 1927’demontaj hattından yuvarlandı. 7 Nİsan 1947 yılı.

Bir Cevap Yazın