Tarihte Bugün: 8 Nisan

  • Robert Mushet doğdu. Robert Forester Mushet, Bessemer sürecinde iyileşen manganez ilavesi ile çelik üretim yöntemi geliştiren bir İngiliz metalurji uzmanıydı (1856). Dark Hill Fırını Coleford’da, Dean Ormanı’ndaydı. Daha dövülebilir çelik üretti. Dünya çapında demiryollarının gelişimi için önemli olan dayanıklı çelik rayları (dökme demirin yerine) yapan ilk şirketti. Mushet, 1868’de daha sert bir takım çeliği yapan, daha sert metalleri daha hızlı kesebilen ve işleyebilen tungsten çeliğini icat etti. Başkaları için (Bessemer dahil) servet kazanan önemlerine rağmen, Mushet keşiflerinden başarıyla yararlanamadı. 8 Nisan 1811 yılı.
  • Hugo Von Mohl doğdu. Alman botanikçi, bitki hücrelerinin anatomisi ve fizyolojisi üzerine yaptığı araştırmayla dikkat çekti. Ayrıca yeni hücrelerin hücre bölünmesiyle oluştuğunu öneren ilk oldu. Hücrenin çekirdeğinin, hücrenin ana maddesini oluşturan granül, kolloidal malzemenin içinde olduğunu gördü. 1846’da bu maddeye protoplazmaadını verdi (Çek fizyolog Jan Evangelista Purkinje tarafından yumurtalarda bulunan embriyonik materyali tanımlamak için icat edilen bir kelime). Bitkilerdeki mitozun bazı ayrıntılarını dikkatlice tanımladı (1835-39), alg Conferva glomerata’dagözlemlediği bir süreç . Kız hücreleri arasındaki hücre plakasının görünümünü kaydetmiş. “Hücre bölünmesi her yerde kolayca ve açıkça görülüyor… terminal tomurcuklarında ve kök uçlarında. 8 Nisan 1805 yılı.
  • İspanyol gezgin Juan Ponce de Leon, Florida’ya ulaşarak burayı İspanya’ya bağladı. 8 Nisan 1543 yılı.
  • Osmanlı’nın ikinci üniversitesi olan Dar’ül Fünun-ı Osmani kuruldu.
  • Daniel Bovet öldü. 1957 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görülen İsviçreli-Fransız-İtalyan farmakolog , “bazı vücut maddelerinin ve özellikle damar sistemi ve iskelet kasları üzerindeki eylemlerini engelleyen sentetik bileşiklerle ilgili keşifleri için.” 1944’te Bovet, nörotransmitter histamini bloke ederek alerjik reaksiyonlara karşı etkili olan ilk klinik yararlı antihistaminik olan pirilamin (mepyramine) keşfetti. 1947’de curare (kas gevşetici) için sentetik bir yedek arayışı gallamin ve diğer kas gevşeticileri keşfetmesine yol açtı. 8 Nisan 1992 yılı.

Bir Cevap Yazın