Tarihte Bugün: 11 Nisan

  • Parkinson hastalığını bulan Doktor James Parkinson, İngiltere’de doğdu. Kendisi doktor ve amatör paleontolog. Genel tıp uygulamasını babasından devraldı. GutUn Doğası ve Tedavisi üzerine az bilinen bir monografi gözlemleri yazdı (1805). Patlama apandisiti ölüm nedeni olarak ilk tanıyan oldu ve apandisit üzerine ilk bilimsel makaleyi yazdı (1812). Sarsıcı Palsi Üzerine Makalesinde(1817), şimdi adıyla Parkinson hastalığı olarak bilinen nöromüsküler hastalığıilk tanımlayan kişiydi Parkinson Hastalığının belirtileri genel bir hareket yavaşlığı, istirahat halindeyken vücudun bir tarafında titreme veya hafif titreme, uzuvlarda bir miktar sertlik ve yürüyüş veya denge sorunlarıdır. 11 Nisan 1755 yılı.
  • Fermat’ın son teoremi üzerine uzun yıllar çalışan ve ispatladığı söylenen İngiliz matematikçi Andrew Wiles doğdu. 11 Nisan 1952 yılı.
  • Alexander Buchan doğdu. (1868) Kuzey Amerika’yı geçen bir fırtınanın yolunu takip ettiğinde olduğu gibi, hava tahminini ön plana çıkaran, alanında seçkin olan İskoç meteorolog, Atlantik Okyanusu’nu geçip kuzey Avrupa’ya doğru devam etti. 1907’den 1920’ye kadar Buchan Meteoroloji Dairesi Müdürüydü. Buchan, İskoçya’nın en yüksek dağı olan Ben Nevis’in tepesinde bir gözlemevi kurulmasına (Kasım 1883-Eyl 1904) yardımcı oldu. Sir Arthur Mitchell ile birlikte ‘Hava durumunun farklı hastalıklardan ve farklı yaşlardan ölüm oranı üzerindeki etkisi’ ve ‘Londra’da Grip ve Hava Durumu’ üzerine makaleler yazdı. Hobi olarak botanikçilik de yaptı. Meteoroloji üzerine birkaç kitap yayınladı. 11 Nisan 1829 yılı.
  • Macedonio Melloni doğdu. Kızılötesi radyasyonun ilk araştırıldığı İtalyan fizikçi. Sir William Frederick Herschel 1800’de kızılötesi radyasyon keşfetti, ancak araştırmalar 1830’da bir termopile icat edilene kadar durdu. Bu alet, bir ucu ısıtıldığında elektrik akımı üreten iki farklı metalden oluşan bir dizi şeritti. Melloni termopili geliştirdi ve kızılötesi radyasyoni tespit etmek için kullandı. 1846’da Vezüv Dağı’nın yükseklerindeki bir gözlem noktasından ay ışığının hafif ısınma etkisini ölçtü. Ayrıca, kızılötesine karşı şeffaf olan kaya tuzunun, kızılötesinin yansımasını, kırılmasını, polarizasyonunu ve parazitini görünür ışıkla aynı şekilde göstermek için uygun lensler ve prizmalar yaptığını gösterdi. 11 Nisan 1798 yılı.
  • Apollo 13 adlı uzay aracı Ay’a gitmek üzere yola çıktı. Ancak bir arıza sebebi ile Ay’a ulaşamadan geri dönmek zorunda kaldı. 11 Nisan 1970 yılı.

Bir Cevap Yazın