Tarihte Bugün: 25 Nisan

  • Radyonun mucidi Marconi İtalya’da doğdu. Marchese Guglielmo Marconi, bugün radyo olarak bilinen kablosuz telgrafı (1935) icat eden İtalyan elektrik mühendisi ve mucitti. Nobel ödülü sahibi (1909). 1894’te Marconi, Heinrich Hertz’in birkaç yıl önce laboratuvarında ürettiği radyo dalgaları olan “Hertzian Dalgaları” üzerinde denemeler etmeye başladı. İtalya Posta ve Telgraf Bakanlığı’nın desteğinden yoksun olan Marconi, İngiliz Postanesi’ne başvurdu. Ardından Londra’da ve Salisbury Ovası’nda cesaret verici gösteriler yapıldı. Marconi, 1897’de kablosuz telgraf sistemi için dünyanın ilk patentini aldı ve 1898’de İngiltere’nin Chelmsford kentinde dünyanın ilk radyo fabrikasını açtı. 1900’de “ayarlanmış veya sintonik telgraf” için 7777 numaralı ünlü patentini çıkardı. 25 Nisan 1874 yılı.
  • Cambridge Üniversitesi Bilim adamları DNA’nın yapısı hakkında ilk ve en önemli bilgileri verdiler. 25 Nisan 1953 yılı.
  • Yaklaşık 11 yıl önce fırlatılan Pioneer-10 adlı uzay robotu, Plüton’u geçerek Güneş Sistemi dışına çıktı. 25 Nisan 1983 yılı.4
  • İlk uzay teleskopu Hubble yörüngeye oturtuldu. 25 Nisan 1990 yılı.
  • Sir William McCrea öldü.Sir William Hunter McCrea, ilk çalışmaları kuantum fiziği, görelilik ve saf matematik üzerine olan İrlandalı bir teorik astrofizikçiydi, ancak yavaş yavaş astronomide teorik fizik uygulamaya yöneldi. Yıldız atmosferlerini, gezegen oluşumunu, kozmolojiyi ve gerçekten de yıldızların ve evrenin oluşumunu göz önünde bulundurarak geniş bir yelpazeye sahip. Yıldızların hidrojen içeriğinin yüksek olduğunu savunan ilk avukattı. Tozlu yıldızlararası bulutlarda moleküler formda hidrojen oluşumunda olduğu gibi gaz dinamiklerini inceledi ve artan yoğunluktan yerçekimsel çöküş ve olası yıldız oluşumu için yeterli koşullara geçiş teorisi geliştirdi. İlk başta Hermann Bondi, Thomas Gold ve Fred Hoyletarafından önerilen evrenin istikrarlı durum teorisine açık fikirli olmasına rağmen, McCrea’nın çalışmaları ve diğerleri Büyük Patlama teorisi için kanıt biriktirdi. 25 Nisan 1999 yılı.

Bir Cevap Yazın