Hayvancılık Ekonomisi Üzerine Notlar Ünite 1

İnsan ihtiyaçlarının sonsuzluğu konusu genellikle nüfusun sürekli artması ve özellikle beslenme ihtiyacının tatmin edilse de bir süre sonra yeniden ortaya çıkması ile ilişkilendirilir. Oysa insan ihtiyaçları miktar olarak sonsuz olduğu gibi çeşit olarak da sonsuzdur. Günümüzden iki yüzyıl öncesinde yaşayan bir insanın mobil telefon, internet, solaryum, bilgisayar vs teknoloji eseri “şey”lere ihtiyacı olduğundan haberi var mıdır? Elbette yoktur. Dolayısıyla teknolojik gelişmeler mevcut ihtiyaçların niteliğini değiştirdiği gibi yeni ihtiyaçların ortaya çıkmasına da sebep olmaktadır.

Çünkü emek faktörü tanımında da belirtildiği gibi sadece insanın çabası değil zamanıyla da ilgilidir. Zaman faktörü emek faktöründeki kayıpların geri döndürülemez olmasının tek etkenidir. Nasıl ki geçmişte yapmanız gerektiği halde yapmadığınız işleri zamanda geriye gidip telafi edemiyorsanız, çalışmanız gerektiği halde çalışmadan geçirdiğiniz zamanları da asla yeniden yaşayamazsınız. O nedenle bir ulusal ekonomi için yüksek bir işsizlik oranı çok önemli bir kayıptır.

Elbette gerçek yaşamda ölçeği sabit getirisinin bulunduğu üretim düzeyleri görülebilir. Ancak bu her koşulda rastlanılan bir durum değildir. Çoğunlukla ölçeğin artan veya azalan getirisinin olduğu durumlar görülür. Yani herhangi bir üretim faaliyetinde kullandığınız üretim faktörlerini yüzde 20 oranında artırdığınızda elde edeceğiniz ürün değeri de yüzde 20 oranında artmaz; bazı koşullarda örneğin yüzde 25 oranında artış sağlanırken bazı koşullarda da yüzde 15 oranında bir artış sağlanabilir. Belirgin bir örnek verilirse belirli bir kapasitedeki bir süt işleme tesisinin yanına her şeyiyle aynı bir tesis daha kursanız hatta aynı yetenek ve beceriye sahip çalışanları da işe alsanız yine de iki tesisten elde edeceğiniz toplam ürün değeri önceki tesisin tam iki katı olmaz. Daha önce de belirtildiği gibi iki katından fazla ya da az olabilir. Bu durumun en belirgin nedeni büyüyen üretim ölçeğinin getireceği, uzmanlaşma ve iş bölümünün artması ile üretim hacmi, yönetim ve girişimcilik sorunlarıdır.

Çünkü yapılan tanımda da dikkat edilmesi gerektiği üzere ekonomi özetle; kıt kaynaklarla sonsuz ihtiyaçların karşılanmasına yönelik insan davranışlarını inceleyen bir bilimdir. Bu noktada işin içine psikoloji, sosyoloji ve mantık da girmektedir. Dolayısıyla ekonomide 2 kere 2 her zaman 4 etmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s