Çamur Volkanı Nedir?

Çamur volkanı veya çamur kubbesi veya bulamaçlar, su ve gazların püskürmesiyle oluşan bir n küçük çamur konileridir. Çeşitli jeolojik süreçler çamur volkanlarının oluşumuna neden olabilir. Çamur volkanları, lav üretmediklerinden ve magmatik aktivite tarafından yönlendirilmedikleri için gerçek magmatik volkanlar değildir. Çamur volkanlarının boyutları, yalnızca 1 veya 2 metre yüksekliğinde ve 1 veya 2 metre genişliğinde, 700 metre yüksekliğinde ve 10 kilometre genişliğinde olabilir. Daha küçük çamur sızıntılarına bazen çamur kapları denir. 1938’de Azerbaycan’da çamur volkanları vasıtası ile yeni petrol yatakları bulunmuştur. Endonezya’da doğalgaz kuyusu sondajı sırasında patlama olmuş, yeni bir çamur volkanı oluşmuştur. Küçük olanlar sığ denizel, bataklık, göl, gelgit düzlüğü, yarı-sıvı çökeller içinden su ve/veya gazın basıncıyla tabaka yüzeyinde oluşan yapılardır. Büyük çamur volkanları levha sınırlarındaki derin yapılarda oluşur. Volkan konisinin yükseklik-çap oranı 1/4 ile 1/15 arasında değişir.

Çamur volkanları; Azerbaycan, Türkmenistan, Gürcistan, Ukrayna, Kırım, Romanya, Kazakistan, İtalya, Özbekistan, Irak, İran, Hindistan, Çin, Burma’da, Batı Pasifik kuşağında; Japonya, Sahalin, Borneo, Java, Malaya Adaları, Yeni Zelanda, Amerika, Alaska, Kanada, Meksika, Venezuela, Kolombiya’da tespit edilmiştir. Türkiye’de Samsun-Sinop açıklarında Karadeniz’in derinliklerinde çamur volkanı tespit edilmiştir. Doğalgaz ve petrol aramaları sırasında 30 mil açıkta, 700 m derinlikte, 180 m’ye kadar püsküren çamur volkanı keşfedildi. Dünyada bilinen 2000’den fazla çamur volkanın 344’ü Azerbaycan’dadır. Bu volkanların bir kısmı Azerbaycan’a ait Hazar Denizi tabanında bulunur. Dünyada 42 ülkede bu tür volkan bulunur. Hazar Denizi, Akdeniz ve Karadeniz’in derinliklerinde çamur volkanları tespit edilmiştir. Denizin sığ tabanında oluşan çamur volkanları bazen adalar oluşturur. Azerbaycan’daki çamur volkanları turizm ve sağlık alanında yararlanılır. Buralarda çamur banyosu yapmanın cilt ve cilt altı hastalıklara, bağışıklık sistemine iyi geldiği iddia edilir

Bir çamur volkanı, dünyanın yüzeyini veya okyanus tabanını kıran basınçlı bir çamur diapirinin yarattığı bir delici yapının sonucu olabilir. Sıcaklıkları, özellikle havalandırma, hidrokarbon klatrat hidrat birikintilerinin oluşumuyla bağlantılı olduğunda, püskürtülen malzemelerin donma noktası kadar düşük olabilir. Çamur volkanları genellikle petrol yatakları ve tektonik yitim zonları ve orojenik kuşaklarla ilişkilidir; hidrokarbon gazları sıklıkla püskürtülür. Ayrıca genellikle lav volkanlarıyla ilişkilendirilirler; Bu kadar yakınlık durumunda, çamur volkanları helyum dahil yanıcı olmayan gazlar yayar, oysa yalnız çamur volkanlarının metan yayması daha olasıdır. Karada ve sığ suda yaklaşık 1.100 çamur volkanı tespit edilmiştir. Kıtasal yamaçlarda ve abisal ovalarda 10.000’den fazla kişinin var olabileceği tahmin edilmektedir.

Bir Cevap Yazın