Türkiye’de Genetik Bozukluklar Neden Fazla?

Türkiye’de pek çok genetik hastalık mevcut ve bu hastalıklar neticesinde de çirkin görünümlü insanların sayısı bir hayli fazladır. Türkiye’de bazı insanların çok çirkin olmasının nedeni Akraba Evliliği ile alakalı bir durumdur. Akraba Evliliği yapan kişiler daha çok hastalıklara maruz kalmakta ve fiziksel olarak da diğer insanlara göre daha çirkin görünmektedirler. Akraba evliliği bir ırkın tamamen bozulmasına yol açabilir ve o ırkın üyeleri asla sağlıklı olmaz. Türkiye’de en çok Akraba Evliliği yapan ırkların başında ise Kürtler gelmektedir. Türkler arasında da Akraba evliliği yapanlar var ancak bu oran Kürtlerde çok fazladır. Yetersiz beslenme, pis bir ortam ve akraba evliliği genetik bozukluklara davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden amcanızın, teyzenizin çocuğu ile evlenmeyin. Batı bölgelerinde yaşayan Türklerde Akraba evliliği oranı çok azken Doğuda ise Kürt ve Arap etkisi altında kalan Türklerde ise bu oran daha fazladır. Yine Türk vatandaşı olan Boşnaklar, Arnavutlar, Lazlar, Lezgiler, Gürcüler, Ermeniler de ise Akraba Evliliği oranı azdır. Türkiye’de en çok akraba Evliliği Doğu Bölgelerinde hakimdir. Bu evlilikler genelde yabancıya gitmesin mantığı ve toprak kazanımı için yapılmakla birlikte günümüzde bir kültür haline de gelmiştir.

Türkler arasında akraba evliliği yapanlar ise daha çok İslamcı kesimdir. İslamcı kesimde “Yabancıya Gitmesin” mantığı ile hareket etmekte ve dini bütün amca ve teyze çocukları ile evlilik gerçekleştirilmektedir. Müslüman olan fakat İslam’a çokta yakın olmayan Türkler’de ise Akraba Evliliği görülmemektedir.

İslamiyet Akraba Evliliğine müsaade ettiği için pek çok İslam ülkesinde yaşayan insanlarda da genetik bozukluklar vardır.

6 comments

    1. Doğru derken Allahın emrine karşı mı geliyorsun? Alllahın dinine uyduktan sonra ve ibadetlerimizi düzgün yaptıktan sonra kimsede bozukluk olmaz aç kuran oku her şeyin şifası orada.

  1. Ali Topçu kardeşim yazıda Allah Akraba evliliğine karşı çıkmıyor yazıyor bu yüzden hastalıklar arttı deniyor görüyorsun demi bence yazıyı tekrar oku. genetik bozukluğun sorumlusu HAŞA Allah gibi gösteriliyor yazıda. bu sitenin admininde ateistlik seziyorum. Allah her şeyin şifasını verendir. Akraba ile evlendin diye genetik bozukluğun olacak diye bir şey mi var ya ne alaka yani. Allah dert verirse devasını da verir. sen kurana sıkı sıkıya sarıl. ne hastalık kalır ne başka bir şey. Allahın işini sorgulamayın

  2. Güzel kardeşim yazının içeriği için değil sadece evlilikler üzerine coğrafi ve bölgesel tespitler için doğru tespit dedim, yorum yapmadım, dinsizlik,ateistlik konumuna nasıl geldiniz anlayamadım. İyi bir müslüman ve inanca sahibim. Ama bir daha yorum yazmayacağım🙈

  3. Yazar Beğ, öncelikle esenlikler. Rıza Nur Beğ’in k*fat*s ölçümü ile ilgili bir yazısı vardı. O’nu buraya atma şansınız var mı?

Bir Cevap Yazın