Kısa Tarih: Kürtler Tarafından Öldürülen Türk Hükümdar ve Harezmşahlar

Harezmşahların Kuruluşu

Aral Gölü’nün güneyi ile İran’ın kuzeydoğu bölgesinde Harezm olarak anılan bölgede hüküm sürmüş, 1097 yılında devletin temelleri atılmıştır. Devletin tam olarak bağımsızlığını kazanması 1141 Katvan Muharebesi’nden sonradır. Devlet, Büyük Selçuklu Devleti’ne bağlı bir vali olan Kutbettin Muhammed Harzemşah tarafından kurulmuştur. Selçukluların Türklükten uzaklaşması neticesinde Harezmşahların yıldızı parladı. Ancak Harezmşahlar da büyüdükçe Türk kültüründen uzaklaşarak Fars Kültürü etkisine girdi.

Cengiz Han’ın Gazabı!

Muhammed Harezmşah ticaret için gelen Moğol Kervanının yağmalanmasına müsaade etti. Cengiz Han Harezm hükümdarına elçi gönderdi ve suçluların kendisine teslim edilmesini istedi ancak Harezmşahlar mertçe hareket etmek yerine elçilerin başını kesip Cengiz Han’a gönderdi. Cengiz Han Gök Tanrı’ya dua etti, düşmanlarını yok etmek için Tengri’den icazet aldı. Sonra ise Harezmlerin üstüne saldırdı. Harezm memleketinde taş üstünde taş, gövde üstünde gövde kalmadı. Muhammed Harezmşah bir adada korkudan öldü. (1220-1231) dönemine gelindiğinde devletin sınırları oldukça genişlemişti ancak Cengiz Han’ın intikam ateşi sönmedi. Harezmşahlar içindeki Kıpçaklar da Moğollara katıldı.

Celaleddin’in Ölümü ve Devletin Yıkılışı

Harzemşahlar, Türkiye Selçuklu Devleti’ne karşı yaptıkları 1230 Yassıçemen Muharebesi’ni kaybetmiştir. 1231 yılında Muhammed Harezmşah’ın oğlu Celaleddin Harzemşah’ın ise Moğollarla kıyasıya vuruştu ancak Moğol ordusunu durdurmak imkansızdı bu yüzden Celaleddin ise geri çekilmeye başladı. Celaleddin’in amacı tüm Müslümanları tek bayrak altında toplamaktı ancak kendisi Müslüman bir Kürt tarafından sırtından hançerlenerek öldürüldü.

Harezmşah bayrağı diye gösterilen kara bayrağın ise gerçekle alakası yoktur. Uydurma bir bayraktır.

One comment

  1. Admin tamam eyvallah araştırdım olay doğruymuş fakat Celaleddini öldüren Kürtün Müslüman olduğunu nereden biliyorsun içini açıp kalbine mi baktın. ayrıca dünya bu kadar karışıkken neden böyle bir paylaşım yapıyorsun amacın Türkleri İSLAMİYETTEN ve Kürtlerden soğutmak mı???? bence paylaşımlarını gözden geçir çünkü bu paylaşımlar en çok yunanlıların yahudilerin ingilislerin hoşuna gider.

Bir Cevap Yazın