Saçlarımı Kesmeyi Neden Bıraktım?

Birçok malumatımızda, saç kesiminden, ay takviminden bahsettim. Benim saç kesme olayım ise saç uçlarımın 2019’da işlem görmüş olması. Haliyle saçlarımı kestim ve hızlı uzatma kürlerine başladım. 2020’de kendi saç rengime geçmeye karar verdiğimden beri, sürekli saç uçlarımdaki işlemli saçlardan kurtulmaya çalıştım. 2 yıl geçtiği halde ve nerdeyse her ay (ortalama 8 – 9 ay saç kesimi yapmışımdır 1 senede) saç kesimi yapmama rağmen saç uçlarımdaki işlemden kurtulamadığımı düşünüyordum. Daha doğrusu zannediyordum. Bu sene farkettim ki saç diplerimden itibaren saçlarımda açılma söz konusu. O işlem zannettiğim kısımla saç dibim arasında neredeyse fark yok. Sadece saçımın arka kısımları küllü koyu sarı. Meğersem güneşten ötürü saçlarım açılmış hep. Zaten güneşe hep maruz kaldım. Bilhassa saç boy ve ucumda açılmalar mevcut. Ben bu açılmaları da işlem zannedip sürekli kesiyordum. Yani kısacası boşu boşuna saçlarımı kestiğim zamanlar oldu. Ayrıca diplerimden çıkan bazı kısımlar daha sarımtrak iken, bazı kısımlar da daha küllü. Yani zamanla fark ettim ki, saçın dibi ile saçı tıpatıp aynı olmaması, o saçı işlem görmüş yapmazmış. Bazı aylar 5 cm, bazı aylar 3 cm kesim yaptığım oldu. Orta boy saç uzunluğu kadar saç kestim 2 senede. Zaten saçımın işlem görmüş kısmı 15 cm var yoktu. Erkek arkadaşım da sürekli dile getiriyordu, sürekli kesiyorsun işlemli saç mı kalmıştır artık saçında diye zaten. Kısacası saçımın ne kadarında işlem var ne kadarında işlem yok anlayamadığımdan ötürü ve işlemli rengin kendi doğal rengime çok yakın olmasından dolayı sürekli farkında olmadan kendi doğal saçlarımı da kesiyordum. Sürekli döngüye giriyordu.

Saçlarımı Kesmeyi Neden Bıraktım?

  • Saç uçlarım sağlıklı olmasına rağmen, rengi açık geldiği için kırık zannedip kesiyordum. Bunu gözlemledim.
  • Yine saçlarım açık geldiği için işlemli zannedip kesiyordum. Bunu farkedince bıraktım.
  • Saçlarım, normalde belime kadar gelebilirken, şuanda göğüs hizamda kaldı.
  • Saç dipleri ile saç boyu arasında muhakkak renk farkı olacağını anladığımda. (Ben tek renk seven biriyim, röfle gibi saçlardan hoşlanmam, yakışan vardır muhakkak ama kendi tarzım budur.)

Saçlarımda kırık olması durumunda elbette ki saç kesimi yapacağım tekrardan.

Saçlarınızdaki açılmanın sebebi işlem mi, kırıklar mı, yoksa güneş mi bunu iyi gözlemleyin.

Lakin saç uçlarınız kırıksa (ki rahatça anlaşılır) ihmal ve inkar etmeyin tabi ki kesin ya da kestirin.

İlgili Malumatlar:

Ay Takvimine Göre Saç Kesim Tarihleri Ve Kesim Yapılmaması Gereken Günler 2022 | Türkçe Malumatlar (turkcemalumatlar.com)

Bir Cevap Yazın