Hekimlerin Babası İmhotep

Adı : İmhotep (Barış ile Gelen)
Doğumu : M.Ö 2650
Ölümü : …………….
Babası : Mimar Khonefer
Annesi : Khereduankh
Eşi : Ronpetnofret
Eseri : Sakkara Piramidi

O​nu,”Mumya” adlı sinema filmi serisinde tanıdık. Korkunun ve ölümün Lordu olarak kurgulandı. Oysa gercekte İmhotep,bambaşka bir kahramandı. Antik Mısır’da mimar, yazar, hekim, mucit, mühendis, heykeltıraş, astronom ve firavun Djoser’in veziri olan efsanevi kişidir. İ​mhotep, çağının en büyük dehalarından biridir; bilimsel bilgileri yenileyip zenginleştiren bazı hekimlik ve astronomi incelemelerinin yer aldığı Ahlak Bilgilerinin yazarıdır. Adı “Sulh ve sükûndan gelen” anlamında olan İmhotep, engin tıbbî bilgisinin yanı sıra mimârî ve astrolojide de söz sahibi, yazarlık ve rahiplik yapan, çok yönlü bir alimdir. İmhotep, aynı zamanda kâtiplerin de başıdır. Yunan ve Mısırlı kâtipler, yazı yazdıklarında son damlayı İmhotep için dökerlerdi.

İ​mhotep ilk yapılan basamaklı piramidin mimarıdır. Bu piramidi yaparken Antik Mısır yazılarında kutsal olan Üçgenden (firavunu sonsuzluğa taşıması için) ve merdivenden (firavunu sonsuzluğa daha rahat ulaştırması için) yararlanmıştır.İmhotep Mısır’da iyi bir hekimdi. Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat’dan yüzyıllar önce modern tıbbı kullanmıştır. Mezarı henüz bulunamamıştır.

❪Ünlü aktör Arnold Vosloo, Universal Picturesin çektiği Mumya adlı sinema filmlerinde İmhotep karakterine hayat vermişti❫

Bir Cevap Yazın