Mezarı Zarar Görmemiş Tek Mısır Firavunu: Psusennes

Mezarı Zarar Görmemiş Tek Mısır Firavunu: Psusennes

MÖ 1047 ile 1001 yılları arasında Tanis’ten hüküm süren 21. Hanedanlığın üçüncü firavunuydu. Psusennes, orijinal adı Pasibkhanu veya Pasebakhaenniut’un (Geç Mısır’da yeniden yapılandırılmış: /pəsiwʃeʕənneːʔə/) Yunanca versiyonudur; bu, “Şehirde Görünen Yıldız” anlamına gelirken, taht adı Akheperre Setepenamun, “Ra’nın Tezahürleri Büyüktür” olarak tercüme edilir.

Psusennes I’in mezarı, herhangi bir mezar soygunu girişimi tarafından zarar görmemiş bulunan tek firavun mezarı olma ayrıcalığına sahiptir. Tutankhamun’un mezarı antik çağda iki kez soyulmuştu. Nemli Nil delta bölgesi nedeniyle mezar içindeki ahşap eserler tahrip olmasına rağmen, kralın muhteşem cenaze maskesi bozulmadan ele geçirildi; altından ve lapis lazuli’den yapıldığı kanıtlandı ve nesnenin gözleri ve kaşları için siyah beyaz cam kakmalara sahipti. 21.Hanedanlık döneminde MÖ 1047–1001 yılları arasında hüküm sürdü. Uzun hükümdarlığı sırasında Psusennes, Amun , Mut ve Khonsu üçlüsüne adanmış Tanis’teki Büyük Tapınağın çevre duvarlarını ve orta bölümünü inşa etti .Profesör Pierre Montet, 1940’ta Tanis’te firavun Psusennes I’in bozulmamış mezarını (No. 3 veya NRT III) keşfetti.Nil deltası nemli bölgesi nedeniyle türbede bulunan ahşap eserlerin çoğu tahrip olmasına rağmen, kralın görkemli cenaze maskesi bozulmadan kurtarıldı. Psusennes I’in mezarı, herhangi bir mezar soyma teşebbüsünden zarar görmeden bulunan tek firavun mezarı olma özelliğini taşıyor

Psusennes I’in maskesi “Tanis hazinesinin başyapıtlarından biri” olarak kabul edilir ve şu anda Kahire Müzesi’nin 2. Odasında yer almaktadır.

Maksimum genişlik ve yükseklik sırasıyla 38 cm ve 48 cm’dir.

Firavunun “parmakları ve ayak parmakları altın tezgahlarla kaplanmıştı ve ayaklarında altın sandaletler ile gömülmüştü. Parmak tezgahları, yontulmuş tırnaklarla şimdiye kadar bulunan en ayrıntılı olanlardır. Her parmak ayrıntılı bir altın yüzük ve lapis lazuli veya lapis lazuli veya başka bir yarı değerli taş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s