DGS Son 1 Ayda Nasıl Kazanılır?

An itibariyle DGS’ye 30 gün kaldı. Hatta bu yazıyı yazdığım tarih 10.15 olmakla birlikte saatine kadar tamı tamına 30 gün var.

1 ay sonra sınavınızın iyi geçmesi ve de istediğiniz bölüme yerleşebilmek adına bu anlattığımız maddeleri kelimesi kelimesine uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

  1. Eksik Konuları Bir An Önce Bitirin

Konularınızı tamamlamanız DGS açısından ayrı önem arz ediyor. Tabii 1 aylık zaman dilimi kaldığı için bu süreçte deneme çözmeyi ihmal etmeyin. Konularınız eksikse de youtube’dan kamp videoları izleyebilir, sonrasında her konu için 20 – 30 soru çözerek tekrar edebilir, ardından deneme çözebilirsiniz. Konularınız hayli eksikse iyice odaklanın ve şu 1 – 2 haftalık zamanda oluşturduğunuz kampta haftada 2 – 3 deneme yapın.

2. Deneme Sıklığınızı Konu Hakimiyetinize Göre Ayarlayın

Üst paragrafta da belirttiğimiz gibi konular eksikse evvela konuları halletmeye ve denemeleri birlikte yürütmeye çalışın. Konularınız çok eksikse deneme çözüp durmak moralinizi bozmaktan başka işe yaramayacaktır. Kısaca deneme Çözmeyi Arttırın Ancak Konularınız Eksikse Her Gün Çözmeyin. Konu eksiklerinizi tamamladıktan sonra sıklığı artırın. Artık son 2 haftaya doğru her gün çözmenizi öneririm. Denemdeki puan dalgalanmalarına takılmayın. Normal sınavınız daha iyi geçecektir. Çünkü denemeler bilhassa zora alıştırmak amaçlı (tabi hangi deneme olduğuna da bağlı)

3. Geometri’nin Önemi Büyük!

İster Sayısal İster Sözel olun, Matematik yapmak zorundasınız değil mi? Sözelciyseniz de Matematikten soru çözmeniz gerekiyor. Sayısalcıları hiç söylemiyorum bile. Şöyle düşünün, sözelci olup Geometriden soru çözebilmek hayli etkili olacaktır. Hele ki Sayısalsanız Geometriyi yapamıyorum olmuyor demek yok! Geometri yapamama lüksünüz yok! Geometri çözmesem de olur diye bir cümle söz konusu bile değil. Kesinlikle Geometri çalışmalısınız. Ayrıca Matematik konularınız bittiyse veyahut az kaldıysa, yine birlikte yürütebilirsiniz. 1 ayda bitemeyecek konular değil.

Ayrıca Youtube’a İnan Çelik yazarak 18 Günde DGS Geometri videolarını yazarak çalışarak veyahut sadece izleyerek ardından soru çözerek Geometri konularını çok rahat bitirebilirsiniz.

https://turkcemalumatlar.com/2022/04/04/2022-dgs-geometri-kanal-onerileri-en-iyi-3-geometri-kanali/

4. Sayısalcılara Uyarı: Türkçeyi Es Geçmeyin!

İster Sayısal ister Sözel bölümden girin, Sayısaldan ve Sozelden iyi bir puan tutturmak için Türkçeyi es geçemezsiniz. 5 – 10 soru çözüp bırakmanızı asla tavsiye etmem. Çoğu Sayısal alandan girende bu düşünce yapısı var fakat çok yanlış. Keza Sozelden girenler de Matematikte aynı hatayı yapıyor. Ayrıca şunu bilin ki hangi sınava girerseniz girin son yıllarda bilhassa Türkçe sorularında ekstra önem oluşturulma durumu var.

Türkçe konuları uzun değil. Bu 1 aylık süreye kadar hiç başlamadıysanız bile yetilştirirsiniz yeter ki kendinize güvenin ve kendinizi zorlayın. En önemli günleriniz.

DGS Türkçenin bir avantajı da TYT gibi Dilbilgisi içermemesidir. Konular çok değil, paragraf ağırlıklı olduğundan alt maddede belirttiğim gibi paragraf ve sözcükte anlam cümlede anlam konularını hallederseniz zaten sınavınız iyi geçecek.

5. Her Gün PROBLEM ve PARAGRAF Soruları Çözün

Bu süreçte her gün problem ve paragraf soruları çözmenizi öneriyorum. Her ikisinden de 30 soru kafii olacaktır. İmkanı ve kaynağı olan 50 soruya çıkarabilir. Bu süreçte soruları süre tutarak çözmenizi öneririm.

Ayrıca bu süreçte kaynak önerisi arıyorsanız (Bu süreçte nasıl yetişecek diye soracak olursanız çok rahat yetişir merak etmeyin, 20 25 günde bitirebilirsiniz, elinizde herhangi paragraf problemler kitabı da varsa çok iyi tabii.)

Bir Cevap Yazın