Hafız Hakkı Paşa ve Mahmut Kamil Paşa Arasındaki Fark

Bu paylaşımda Mahmut Kamil Paşa’nın ne kadar akıllı ve iyi bir asker olduğu ile ilgili malumat verilecektir. Bu paylaşımın aslı @mesutuyar adlı twitter kullanıcısına aittir. Mahmut Kamil Paşa her Türk askeri tarafından örnek alınması gereken bir kişidir. Bir orduda subay nasıl eğitilmelidir? Subaylar nasıl düşünmelidir? İşte bu paylaşımı okuyan her bir asker adayı Mahmut Kamil Paşa’yı örnek almalı ve kibre kapılmamalıdır. Herkese İyi okumalar.

Sarıkamış felaketinin mimarlarından Hafız Hakkı Paşa yenilgi sonrası 3ncü Ordu komutanlığına atanmıştı. Görevi bozguna uğramış orduyu ayağa kaldırmaktı. Silah yok, subay yok, asker yok. Ama en büyük sorun cepheye gönderibilenleri de kolera ve tifüs gibi salgın hastalıklar öldürüyordu. Çözüm bulunamazsa Ruslara ihtiyaç kalmadan ordu kendiliğinden tamamen imha olacaktı. Silah yok, subay yok, asker yok. Ama en büyük sorun cepheye gönderibilenleri de kolera ve tifüs gibi salgın hastalıklar öldürüyordu. Çözüm bulunamazsa Ruslara ihtiyaç kalmadan ordu kendiliğinden tamamen imha olacaktı.

Hafız Hakkı akıllı ve iyi bir kurmay olarak biliniyordu. Salgının önünü almak için derhal işe koyuldu. Sağlık tesisleri hiza istikamete soktu. İşini yapmayanları öldüresiye dövdü. Sonuçta alınan disiplin tedbirleri salgını önleyemediği gibi kendisi de hastalandı ve öldü.

Hafız Hakkı’nın yerine Halebli Mahmud Kamil Paşa atandı. Mahmud Kamil zekasıyla değil bürokratlığı ile meşhur bir subaydı. Yola çıkmadan önce bulabildiği en iyi doktoru Bnb. Tevfik Salim (Sağlam) beyi ordu sertabibi olarak yanına aldı.

Tevfik Salim hem gençti hem de bir askeri doktordan ziyade üniversite hocası tarzında fazla kitabi bir doktordu. Erzurum’a gelince verilen olağanüstü yetkileri kullanarak önce hastane ve birliklerin temizlik ve hijyeni için sert kurallar aldı. İstanbuldan gönderilmiş ama yolda menzillerde kalmış ilaç, teçhizat ve malzemeyi toparladı kullanıma soktu. Halkı da temizlik ve ölülerin defini için seferber etmeyi ihmal etmedi. Sonuçta salgınların önünü disiplin tedbirleri değil uzmanların önerilerinin sıkıca uygulanması aldı.

Şimdi kim daha iyi komutandı? Akıllı ama her işi bilmedikleri de dahil bir şiddet içinde kendi yapmaya kalkan Hafız Hakkı mı? Yoksa işi bilenlere yetki verip yaptıran iyi bürokrat Mahmud Kamil mi?

Peki sağlık malzemesi neden yolda kalmıştı? Çünkü silah ve mühimmat taşımaya öncelik verilmiş. Düşmanı yenmek isterken askeri sağlıklı tutma geri plana atılmıştı. Sonuç olarak askeri şahsiyetleri değerlendirirken hamaseti bir tarafa bırakıp neticeye bakın.

Bu arada paylaştığım metinler Hafız Hakkı’nın kendi günlüğünden. Tafsilatı için https://www.iskultur.com.tr/hafiz-hakki-pasanin-sarikamis-gunlugu.aspx

Paylaşımın Orjinal Bağlantısı: https://twitter.com/mesutuyar10/status/1238912747464798220

Bir Cevap Yazın