Gebelik İsteyen Kadının Yapabileceği Gözlemler (Tahmini Ovulasyon Döneminin Belirlenmesi)

Gebelik İsteyen Kadının Yapabileceği Gözlemler (Tahmini Ovalusyon Döneminin Belirlenmesi)

a) Takvim Yöntemi

Kadının adet düzeni 6 ay izlenir. Her kadında yumurtlama sonrası 14 gün sabittir. Kadından kadına değişen ise adetin ilk yarısının süresidir. Yumurtlama sonrası sabit olduğu için yumurtlama günü hesaplanabilir. Bu yöntemin başarılı olması için kadının düzenli bir adet döngüsünün olması gerekir. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama genellikle beklenen adet tarihinden önceki 11. ile 17. günler arasında olur. Bu günlerin 3 gün öncesi ve sonrası günlerde gebe kalmak mümkündür. Kadınlarda ayda bir kez yumurtlama olur, erkeklerde ise her zaman tohum hücresi mevcuttur. (Erkek tohum hücresi 48 – 72 saat, kadın tohum hücresi ise 24 – 48 saat canlı kalabilir.)

b) Servikal Mukus Takibi

Yumurtlamadan 3 – 4 gün önce normal berrak kadınlık akıntısı giderek artar. Yumurta akı gibi yapışkan bir yapıya bürünür, sünmeye başlar. Rahim ağzından gelen bu salgının artmaya ve iki parmak arasına alınmaya başladığı zaman, bu özelliğini kaybettiği günün ertesine kadar gebelik ihtimali yüksektir.

c) Bazal Vücut Isısı

Yumurtlama sonrasında vücut ısısını yaklaşık 0,2 – 0,5 Santigrat Derece yükseltir ve sonraki adet kanamasına kadar yaklaşık 11 – 17 gün yüksek kalır. Artış tespit edildikten sonraki 3 gün ilişki ertelenir. Bunun için daha önce her sabah kalkar kalkmaz vücut ısısı ölçülüp normal değeri belirlenmelidir. Adet döngüsünün ilk gününden ısı artışının izlendiği 3. günün akşamına kadarki dönem gebe kalmak için uygun dönemdir.

Bir Cevap Yazın