SSCB’nin Dünyaya Katkıları Nelerdir?

Sovyetler Birliği Ve Komünizm Özlenecek bir Rejim Değildir

SCCB’nin dünyaya olumlu olarak katkıları olsa da olumsuz olarak katkıları olumlu olarak yaptıklarını gölgede bırakmaktadır. En başta vatandaşlarını açlığa, susuzluğa mahkum etmiş, milyonlarca insanın radyasyona maruz kalmasını sağlamış, gulaglarda milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuş, Stalin’e karşı gelen veya devleti en ufak şekilde eleştirenler öldürüldüğü bir devlettir Sovyetler Birliği. Dünyada eşi benzeri olmayacak şeylere imza atmış, batı sınırını askerlerle ve ajanlarla donatmıştır çünkü kendi vatandaşları başka ülkelere kaçmasın diye. Ülkeden insanların da kaçmasına engel olmuştur. Madem komünizm bu kadar iyi neden insanların kaçmasını engelliyorsunuz? Stalin’in kızı Svetlana Alliluyeva’nın baskılara dayanamayıp bir yolunu bulup Amerika’ya kaçtığını biliyor muydunuz? SSCB rejimi özlenecek bir rejim değildir.

Nükleer atık havuzuna dönüşen doğa harikası Karaçay gölü, kurutup gittikleri Aral denizi, toprağı radyoaktif elementlerle bulaşmış olan çernobil, açlıkla katledilen milyonlarca insan, gulag’lardaki ağır koşullarda ölen SSCB vatandaşları, Vinnytsa’da katledilen binlerce Polonyalı ve Ukraynalı… Türkçülük yaptığı iddiası ile katledilen Orta Asya Türkleri ve daha niceleri… Sistematik olarak vatandaşlarını öldürmeyi, onlara işkence etmeyi gelenek haline getirmiş, olan biten pek çok şeyi kendi halkından saklamış, en sonunda glasnost döneminde insanların yaşananların çok az bir kısmını öğrenmesiyle otoritesi sarsılmış bir yapıdır. En sonunda ise tarihin çöplüğünü boylamıştır. SSCB’yi örnek alan Çin, Kuzey Kore gibi ülkelerde bu geleneği devam ettirmektedir. Vatandaşlarını tek parti rejimi ile yönetme, baskı ve şiddet uygulamaktadır.

Son olarak, SSCB dünyaya tüm terör örgütleri ve illegal örgütlerinin envanterinde bulunan AK-47’yi dünyaya kazandırmıştır. Dünya üzerinden en çok insan öldüren silah AK-47 dir.

Bir Cevap Yazın