İstihdam Düzeyi – Milli Gelir İlişkisi

İstihdam Düzeyi – Milli Gelir İlişkisi

Bir ulusal ekonomide istihdam düzeyi ile milli gelir arasında doğrudan yakın bir ilişki vardır. İstihdam düzeyi arttıkça reel milli gelir de artmaktadır. İstihdam düzeyi ya da aynı anlama gelen iş hacmi, bir ülkede belli bir dönemde, (genel olarak bir yıllık dönemde) çalışılan basit iş saati toplamıdır. Burada birim olarak basit iş saati, vasıfsız işçilerin birer saatlik emeklerini ifade eder. Kalifiye işçilerin emekleri, tespit edilecek katsayılarla çarpılıp basit iş saatine çevrilerek hesaplanır. Ancak istihdam düzeyindeki değişmeler reel milli gelire daima aynı oranda yansımazlar. Tam istihdam seviyesine yaklaşılırken istihdam düzeyindeki artış reel milli gelire daha düşük bir oranla yansır.

Şekil 3.1’de görüleceği üzere istihdam düzeyi ile reel milli gelir birbirine koşut olarak artarken bir noktadan sonra bu artış sürdürülememekte ve istihdam düzeyi aynı artış hızını sürdürdüğü halde reel milli gelirdeki artış daha düşük olmaktadır.

Bu durumun nedeni Azalan Verimler Kanunu’dur. Ulusal ekonomi bir bütün olarak genişlerken önce en verimli kaynaklar kullanılır. Ancak genişleme devam ederse giderek daha az verimli kaynaklar da üretime tahsis edilmeye başlanır. Örneğin önceleri yeterli yetenek ve deneyime sahip olmadığı için çalıştırılmayan kişiler de işgücü açığı nedeniyle istihdam edilmeye başlanır. Bu arada var olan sermaye de işçi başına ortalama verimi en yüksek kılacak seviyenin ötesinde kullanılmaya başlanır. Böylece kişi başına ortalama verim azacak; reel milli gelir ise istihdam düzeyindeki artışı birebir izleyemeyecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s