Genel Vergi Hukuku Önemli Notlar Ünite 2

Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, pek çok maddesi yürürlükten kaldırılmış bulunan Gider Vergileri Kanununda, Çevre Temizlik Vergisi ise Belediye Gelirleri Kanununda düzenlenmiştir.

“Temsilsiz vergi olmaz.” özdeyişi ile ifade edilen bu en temel vergicilik ilkesi, ulusu temsil etme yetkisi bulunmayan hiçbir kişi veya organın vergi koyamayacağı anlamına gelir. Temsil yetkisi olmayanın vergilendirme yetkisi de yoktur. Demokratik sistemlerde ulusu temsil etme yetkisi parlamentolardadır. Dolayısıyla, vergi koyma yetkisi de parlamentolara aittir. Bu yüzden modern anayasalarda bu ilke “Kanunsuz vergi olmaz.” şeklinde yer almıştır. Kanun koyma yetkisi ulus temsilcilerine ait olduğuna göre, vergilerin arkasında ulusun rızasının olduğunu söyleyebiliriz.

Devletler kendilerine vergi ödemek zorunda olan mükelleflerin çifte vergilemeye maruz kalmalarını istemez. Çünkü, vergi zaten kişiler için bir yük, bir maliyet unsurudur. Aynı yüke iki kez veya daha fazla katlanmak durumunda kalmak kabul edilebilir bir şey değildir. Bu nedenle devletler gerek tek taraflı gerekse iki taraflı girişimlerle çifte vergilemenin önlenmesi yollarını ararlar. Öte yandan, iki defa vergi ödemek zorunda olan mükellef hiç vergi vermemeyi de düşünebilir. Bunun önüne geçmek için çifte vergilemenin önlenmesi gerekmektedir.

Yargı kararları ile vergi yükümlülüğü getirilemez. Bunun nedeni devletin yapacağı işlemlerin bir kurala tabi olmasındandır. Anayasaya göre devlet bazı görevleri yerine getirebilmek için fonksiyonel bir ayırıma gitmiştir. Kural koyma yetkisi yasama organının, bu kuralları uygulama yürütme organının, kuralların uygulanması sırasında çıkabilecek uyuşmazlıkları çözmek de yargı organının görevleri arasındadır. Yargı organlarının kural koyacak olması, fonksiyon gaspı olarak nitelendirilir. Bu nedenle ilke olarak vergi koyma gibi bir karar alamazlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s