Hijyen ve Sanitasyon 2.1.7. Boyalar

Hijyen ve Sanitasyon 2.1.7. Boyalar

2.1.7.1. Azo boyaları: Skarlet kırmızısının geç iyileşen yaralar ve ülserler üzerinde yara iyileştirici etkisi vardır. Bu amaçla hazırlanan pomatları kullanılır. Pyridium ise üriner sistem antiseptiği olarak kullanılan azo boyalarındandır. İdrar kesesi, idrar yolu iltihaplanmalarında %1’lik çözeltileri kullanılır.

2.1.7.2. Akridin boyaları: Sarı renkli olan ve flavinler olarak da bilinen bu boyalar, bakteriostatik etkili antiseptik olarak yerel ve yüzeysel olarak kullanılır. Akriflavin, fenolden çok daha fazla antiseptik özelliğe sahiptir. Organik madde varlığında etkinliğini kaybetmez. Yara yüzeylerinin temizlenmesinde, 1:1000 oranında sulandırılmış çözeltileri kullanılır. Enfekte yanık yaralarında jel hâlinde kullanılır. Ayrıca bandaja alınan bölgelerde (yanık vakalarında) bandaj akriflavin çözeltisiyle ıslatılır. Rivanol, kokusuz ve sarı renkli bir tozdur. Güçlü bakterisit etkiye sahiptir. Ciltte antisepsi ve yara sağaltımında kullanılır. Tüm akridin boyalarının etkileri klorlu antiseptiklerle kullanıldıklarında baskılanır. Bu nedenle klorlu çözeltilerle kullanılmamaları gereklidir.

2.1.7.3. Rozanilin Boyaları: Jentiyan viyole, metil viyole, kristal viyole, malaşit yeşili, metilen mavisi gibi bazik boyalar antiseptik olarak kullanılmaktadır. Ağızdaki ve derideki yaralara, fungal enfeksiyonlara karşı kullanılır.

Bir Cevap Yazın