Türklerin Arap Adı Kullanıp Arapların Türk Adı Kullanmaması

Arap Kültür Emperyalizmi: Türklerin Arap Adı Kullanıp Arapların Türk Adı Kullanmaması

Arapların en büyük silahı İslamdır. İslam ile birlikte kültürlerini öyle bir yararlar ki ruhunuz bile duymaz. Zaten bu yüzden pek çok toplum sonradan Araplaşmıştır. Arap olmayan fakat resmi dili Arapça olan pek çok ülke mevcuttur. Araplar neden Türk adı kullanmıyor? Neden başka dilleri benimsemiyor? Çünkü Araplar kendi kültürlerine tarihlerine çok düşkündürler. Bu yüzden kendileri asimile olmazlar, başka milletleri asimile ederler.

Türkler Araplara ait ne varsa sahipleniyor. Bu sahiplenilme de din kılıfı ile yapılıyor. Bir Türk ne kadar çok Araplaşırsa cennete gitme ihtimalinin de o kadar artacağını düşünüyor. Türkler Arapların dinini, kültürünü her şeylerini sahipleniyor. İşin komik yanı ise arkadaşlar Türklerin Arapların her şeyini sahiplenmesi Arapların umurunda bile değil. Türklerin İslam’a ettikleri hizmetler bilinmektedir. Ancak bir tane Arap çocuğunun Türk adı taşıdığını görmedik. Tuğrul Beyler, Çağrı Beyler, Alparslanlar, Çaka Beyler ve pek çok Türk adı taşıyan Türk fatihlerine ait adları bir tane Arap çocuğunda görmedik. Peki ama neden? Çünkü Araplar kendi kültürlerine ve törelerine sahip çıkarlar. Araplar Arap olmayan Müslümanları Mevali yani köle olarak görürler. Mevali Araplar için “Arap olmayan Müslüman” demektir. Mevali Arapların gözünde ikinci sınıftır ve köledir.

Türkler Araplara ait ne varsa sahipleniyor ve kendi kültüründen uzaklaşıyor. Arkadaşlar bizler Arap olmaya mecbur muyuz? İşin en komik yanı ise en büyük İslam Düşmanı olan Ebü Cehil’in gerçek adı olan Hişam ismini bile Türk çocuklarına veriyoruz. Kendimizi ne kadar küçük düşürdüğümüzün farkında mısınız? Gerçekten Atalarımız bu günleri görse yüzümüze tükürürdü.

Zeki Velid Togan’ın bu konu hakkında çok güzel bir sözü vardır;

Türk halkı Ebu Cehilin gerçek adı Hişam da dahil bütün Arap isimlerini çocuklarına verdiler ama biz İslam’a en çok hizmet etmiş Sultan Alparslan’ın ismini 1000 senedir bir Arap çocuğuna verdiremedik

Türkçü Düşünür Zeki Velid Togan

Artık Türkler kendi kültürüne ve kendi diline sahip çıkmalıdır. Arapça ve Farsça sözcükler dilimize yerleşmiş olabilir ancak neden ısrarla Arapça ve Farsça adları çocuklarımıza veriyoruz. Çok güzel Türkçü adlar varken neden Arap ve Fars adlarına takılı kalıyoruz? Kendimizi küçük düşürmeye artık son verelim ve çocuklarımıza Türkçü adlar verelim.

Bir Cevap Yazın