Karbondioksiti Daha Verimli Yoketmek

Bu ay PNAS’ta yayımlanan yeni bir araştırmaya göre yeni bir katalizör, karbondioksiti faydalı kimyasallara daha hızlı, daha ucuz ve daha verimli dönüştürüyor. Bu keşif sayesinde karbondioksiti yakıta verimli bir şekilde dönüştürmek mümkün olabilecek.

Karbondioksit kararlı ve Dünya’da bolca bulunan bir gaz. Bolca bulunması iyi değil, zira atmosferdeki fazla karbondioksit gezegenimizin iklimini değiştiriyor. Bunu bilen kimyacılar karbondioksiti verimli bir şekilde başka maddelere dönüştürmenin yollarını arıyor. Ancak karbondioksitin kararlı bir gaz olması bu işlemi zorlaştırıyor. Bu molekül, diğer moleküllerle tepkimeye girmek istemiyor. Karbondioksiti diğer maddelerle kimyasal olarak tepkimeye girecek şekilde eletrokimyasal yöntemlerle parçalamak mümkün. Ancak bunun için platin katalizör kullanmak gerekli, platin ise oldukça az bulunur ve pahalı bir metal.

Yongtao Meng ve Steve Suib liderliğindeki bir araştırma ekibi bunun daha iyi bir yolunu bulduklarını iddia ediyor. Geliştirdikleri elektrokimyasal hücrenin içinde nikel ve demirden üretilmiş, gözenekli, köpüğe benzer bir madde bulunuyor. İki metal de ucuza bol miktarda bulunabiliyor. Karbondioksit gazı hücreye girdiğinde voltaj veriliyor ve katalizör karbondioksiti (iki oksijen ve bir karbon atomu) parçalayarak ortaya oksijen ve karbon monoksit (bir oksijen ve bir karbon atomu) çıkarıyor. Karbon monoksit oldukça reaktif olduğu için birçok kimyasalın üretiminde kullanılabiliyor, bunların arasında benzin de var. Yeni demir-nikel katalizör hem iyi çalışıyor hem de pahalı olan platin katalizörden daha verimli (neredeyse yüzde 100 verim alınabiliyor) ve çok daha ucuza mal oluyor. Suib’in laboratuvarında elektron mikroskobu ile yeni nikel-demir katalizörün kesiti haritalandı. Teknik olarak bu madde nikel demir hidroksit karbonat. Gözenekli olduğu için karbondioksit gazı içinden geçebiliyor. Suib’in mikroskobik incelemeleri, gözeneklerin kullanımdan sonra azalmadığı görülüyor.

Bir Cevap Yazın