Reformun Yayılışı

Reformun Yayılışı

Reformun öncüsü Alman din bilgini Martin Luther’dir. Wittenberg Üniversitesi İlâhiyat profesörü olan Lüther, Katolik kilisesinin fikirlerine karşı çıktı. 1517’de Wittenberg Kilisesi’nin kapısına astığı 95 maddelik bildiride, endülüjans satın almakla insanların günahlarından affolunmayacağını ileri sürdü, Ona göre din bir vıcdan işiydi.Tanrı’yla kul arasına kimse giremezdi.

Papa X. Leon Luther’i aforoz etti. Luther ise Papa’nın aforoznamesini halkın önünde yaktı (1519). Bunun üzerine, Worms Diyeti’nde yargılanan Luther’in yakılarak öldürülmesine karar verildi. Saksonya dükü Frederik onu kaçırdı ve Wartburg’daki şatosunda sakladı. Luther burada kaldığı süre içinde İncil’i Almanca’ya çevirdi.

Luther’in fikirlerinden Protestanlık mezhebi ortaya çıktı. 1555 Ogsburg Antlaşması’yla Alman İmparatoru Protestanlık mezhebini resmen kabul etti. VIII. Henri ise İngiltere’de Angilikanizm Kilisesini kurdu (1534 yılı). Kalven de Fransa ve İsviçre’de yeni bir mezhep ortaya attı. Fransalı Kalvenistler Sen Barthelemy yortusunda katledildiler. (1572). Kral IV. Henri Kalvenizmi ve Protestanlığı 1588 Nant Fermanıyla kabul etti.

Bir Cevap Yazın