HIV İle Savaşta Yeni Yöntemler

Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen bir HIV aşısı yıllardır geliştirilen tüm aşılardan fazla mesafe kat etti ve AIDS’e neden olan virüsü kontrol altına alabilme ümidimizin canlanmasına neden oldu. Beth Israel Deaconess Medical Center ve Harvard Medical School’dan immünoloji uzmanı Dan Barouch aşıyı üreten ekibe liderlik ediyor. Aşıya mosaic Ad26/ENV, kısaca Ad26 adı verildi. İngiliz tıp dergisi The Lancet’da yayımlanan bir makalede Ad26’nın Afrika, Tayland ve ABD’deki insanlar üzerinde yapılan deneylerinin sonuçları açıklandı. Deneylere katılan 393 yetişkinin çoğunun bağışıklık sisteminin güçlendiği ve yan etkilerin minimum yaşandığı rapor ediliyor. Araştırmacılara göre aşı ayrıca HIV’e çok benzeyen bir simian virüsü kapmış olan al yanaklı maymunların yüzde 67 ‘sini korudu. Ad26 şu anda Afrika’da 2.600 kişilik bir denek grubu üzerinde etkinlik deneyi aşamasında test ediliyor. Test sonucunda aşının insanları gerçekten koruyup korumadığı anlaşılacak. Bu aşamaya daha önce sadece dört potansiyel HIV virüsü gelebilmişti. 2013 yılında ABD’de test edilen sonuncusu sonuçların olumsuz çıkması nedeniyle rafa kaldırıldı. Ad26 testlerinin sonuçlarının üç yıl içinde açıklanması bekleniyor. Barouch ile virüsü ve sunduğu potansiyeli konuştuk:

SBir HIV aşısı yaratmanın en zor tarafı nedir?

C HIV çok büyük çeşitlilik gösteren bir virüs. Dünya çapında farklı bölgelerde farklı HIV versiyonları görülüyor. Hatta aynı bölgenin içinde bile HIV bulaşmış insanlarda farklı virüs versiyonları görmek mümkün.

S Bu kadar yüksek çeşitlilik gösteren bir virüse karşı nasıl yaklaşmak gerekli?

C Bu soruya yaklaşımımız, tam ve kapsayıcı bir çözüm olmamakla birlikte, mozaik antijen kullanmak. Bunun anlamı da aşıda bulunan HIV dizilerinin belli bir insandan alınmış HIV virüsünün dizileri ile sınırlı olmaması. Onun yerine aşının içinde farklı HIV dizilerinin bir karışımı bulunuyor. Burada amaç mümkün olduğu kadar geniş bir HIV çeşitliliğine karşılık gelecek antijenlerin aşının içinde bulunmasını sağlamak.

S Bu yöntem ne kadar iyi çalışıyor?

C Hayvanlarda ve insanlarda yapılan testlerden alınan veriler ümit vaat ediyor. Bu veriler ışığında daha geniş insanlı deneylerin yapılmasına yeşil ışık yakıldı. Bu geniş kapsamlı testlerden aşının insanlara HIV bulaşmasını engelleyip engellemediği anlaşılacak. Bu, doğru yolda atılmış bir adım. Küresel çeşitlilik gösteren bir virüsle mücadele etmek için geliştirilmiş yepyeni bir yöntem. Peki başarılı olacak mı? Bunu ancak etkinlik testleri bittikten sonra söyleyebileceğiz. Eğer başarılı olursak HIV belasını başımızdan defetmek için çok önemli bir adım atmış olacağız bu virüsü belki de Dünya yüzeyinden sileceğiz.

Kaynak: Popüler Bilim Türkiye

Bir Cevap Yazın