Subbiluliyuma’dan Koca İsteyen Mısır Kraliçesi

Hitit Hükümdarından Koca İsteyen Mısır Kraliçesi

Mısır Firavunu Tutenh Amun genç yaşında ölünce, karısı Mısır kraliçesi çocuk sahibi olmadan dul kalmıştı. Hitit Kralı Subbiluliyuma’ya başvurur; oğullarından birini kendisine koca almak ve Firavunlar tahtına oturtmak üzere göndermesini ister. Hitit sarayına gelen mektup:

“Kocam öldü. Ancak ben bir oğula sahip değilim. Senin ise bir çok oğlun olduğu söyleniyor. Eğer bana oğullarından birini verirsen, benim kocam olacaktır. Yoksa kölelerimden birini alıp kendime koca mı yapayım.? Ona kocam diye saygı mı göstereyim.”

Subbiluliyuma kararsızlık içindedir. Hattinin büyüklerini danışma için toplantıya çağırdı. Durum açıktı. Bu alışılmadık teklife güvenmiyor, oğullarından birini sonu belli olmayan bir maceraya sürüklemek istemiyordu. İşin aslını iyice öğrenmek için özel bir elçi gönderiyor.

“Git bana sağlam bilgiler getir. Belki de benimle alay etmek istiyorlar, belkide onların tahta çıkacak adamları var. Her ne ise, bana sağlam bilgilerle dön!”

Mısırdan gelen mektup:

Niçin böyle konuştun? Niçin benimle alay etmek istiyorlar dedin?” Ben başka bir ülkeye yazmadım. Yalnızca sana yazdım. Birçok oğlun olduğu söyleniyor. Ver bana oğullarından birini; benim kocam olsun, hem de Mısır’da kral olsun.

Yufka yürekli Subbiluliyuma kadının dediklerine inandı ve göndereceği oğlunu seçti. Ne yazık ki, bu hikaye burada sona ermektedir. Subbiluliyuma oğlunu Mısır’a gönderiyor, fakat Prens oraya varmadan yolda öldürülüyor. Anlaşılan, Mısır Tahtında başkasını görmek istiyen bir grup saray entrikacısı bu cinayeti işlemiştir. 3300 yıllık böyle bir mektuplaşmada insan bu gün tarihin atan nabzını duymaktadır. Gerçekten bir Hititli Firavunlar tahtına oturmuş olsaydı, meydana gelecek tarihsel gelişimi düşününce hayalimizde neler neler canlanıveriyor.

Bir Cevap Yazın