Hayvancılık İşletmelerinde Finansman Kaynaklarının Temin Ve Üretimi

Finansman, bir işletmenin kurulabilmesi ve çalıştırılabilmesi için krediler dâhil gerekli paranın bulunması işlemidir. Ekonomik faaliyetlerin temelde para vasıtasıyla yürütüldüğü düşünülürse, işletmelerde incelenmesi gereken en önemli konuların başında şüphesiz ki finansman konusu yer almaktadır. Çünkü bir ülkede yeterli hammadde, işgücü, teşebbüs gücü olsa dahi bunları bir araya getirecek finansman kaynakları diğer bir deyişle parasal tasarruflar ve banka kredileri yoksa çoğu kez bu işlemleri gerçekleştirmeye olanak yoktur.

Her işletmede olduğu gibi, hayvancılık işletmelerinin finansmanında da üç önemli ilkeye özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Bunlar; yeterli finansman, zamanında finansman ve ucuz maliyetli finansman ilkeleridir.

• Yeterli Finansman: Az gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde çoğu zaman yeterli finansman olanağının bulunmaması nedeniyle yarıda kalmış veya ön görülen yapım süreleri içinde tamamlanamamış fabrika, hastane, baraj gibi işletmelere rastlamak mümkündür. Yarıda kalmış veya zamanında bitirilmemiş bu işletmelerin en önemli sorunu finansman yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. İşletmenin bitirilip faaliyete geçmesi aşamasında görülen gecikmeler nedeniyle kaybedilen süre içerisinde üretim kayıpları ve aynı zamanda işletmenin kuruluşta öngörülen yatırım maliyetlerinin yükselmesi söz konusu olmaktadır. Aynı süre zarfında borçlanılan finansman kaynağı tutarı ile orantılı olarak faiz yükü artışı da meydana gelmektedir.

• Zamanında Finansman: İşletmenin yatırım tutarına eşit yeterli bir finansman şartından başka, bu finansman kaynağının zamanında işletme emrine tahsis edilmesi veya verilmesi ikinci önemli ilkeyi teşkil etmektedir. Yeterli finansman konusunda görüldüğü gibi zamanında yapılmayan bir finansman da, yine bir işletmede üretim kaybına ve aynı zamanda işletme yatırım maliyetinin yükselmesine neden olmaktadır.

• Ucuz Maliyetli Finasman: Girişimciler veya işletme yöneticileri her önüne gelen veya önerilen finansman kaynağını kabul etmemelidir. Örneğin; yıllık %200 oranında faiz talebinde bulunan bir tefecinin işletme finansmanı teklifini hiç düşünmeden reddetmek gerekmektedir. Çünkü yüksek maliyetli bir finansman, işletmenin kuruluştaki finansman maliyetini yükselteceği gibi, işletmenin faaliyet döneminde de diğer işletmelere göre yüksek maliyetli çalışmasına neden olacaktır. Bu durum ise işletmenin diğer işletmelere nazaran ürünler itibariyle fiyat rekabetini olumsuz yönde etkileyecektir.

İşletmede ucuz maliyetli finansman konusu işin en teknik yönünü oluşturmaktadır. Bu nedenle işletme finansmanını mümkün olduğu kadar düşük maliyetli finansman kaynaklarıyla sağlama yolunu araştırmak gerekmektedir. Finansman konusunun genel olarak iki yönü bulunmaktadır.

Bunlar; 1. Tasarrufların meydana getirilmesi, 2. Bu tasarrufların yatırıma dönüştürülmesi veya kanalize edilmesidir.

Bu iki konu, hem makro ekonomik ve hem de mikro ekonomik açıdan önem taşımaktadır. Burada mikro ekonomik açıdan, yani işletme açısından finansman konusu üzerinde durulacaktır. İşletmelerin finansmanında kaynakların tedariki konusuna geçmeden önce bu kaynakların neler olduğunun açıklanmasında fayda görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s