Büyük Türk Denizcisi Oruç Reis’in Kolunu Kaybetmesi

Oruç Reis’in Cezayirdeki Tek Kollu Heykeli

Barbaros Hayrettin Paşa tarafından anlatılan ve ağabeyi Oruç Reis ile birlikte gerçekleştirdiği Becaye kuşatması:

Fakat çok atak olan ağam Oruç beni dinlemedi. Taarruza karar verdi. Halbuki Becaye kalesinde çok İspanyol kafiri vardı. 6 kadırgadaki İspanyol, teknelerini boşaltıp, kaledeki yoldaşlarıyla birleştiler. Ağam, kaleye hücum etti. Sahile çıktık. Kaleden üzerimize yağmur gibi top gülleleri ve tüfek misketleri yağıyordu. 60 şehit, bir o kadar yaralı verdik. Belki kaleyi düşürebilirdik. Fakat cengin en kızgın anında ağamın sol koluna bir misket isabet etti. Düşman da bunu gördü. Kaleden çıkıp levendlere saldırdı. Ağamın ağır şekilde yaralanmasına çok üzülmüştüm. O hınçla 300-400 levendle kafirlere öyle bir giriş girdik ki, melunları kıra kıra kale kapılarına kadar sürdük. 300 kafiri öldürdük, 150’sini esir ettik.

Daha fazla kale önünde durmak münasip değildi. Ağam Oruç yarasının şiddetinden kendinden geçmişti. Levendleri toplayıp gemilere bindirdim. Kafirler kaleden gemilerimize gülle yağdırıyorlardı. Fakat Allah’ın inayetiyle hiçbiri isabet etmedi. 14 parça gemiyle Tunus’a döndük. Oruç Reis’in yarasını cerrahlar hoşça tımar edip sardılar. Amma ıstırabı günden güne arttı. Cümle cerrehlar toplandılar, bana geldiler.

“Eğer karındaşının kolu kesilmezse akibet vahim olur,” dediler; “sonra bizden bilmeyesin.” Tunus halkı 4 gemiyle sefere çıkıp 14 gemiyle döndüğümüzü görünce ziyade şad oldu. Ancak Oruç Reis’in kolcağızının haline cümle Müslümanlar ağladı. Cerrahlara dedim ki : “Ağam Oruç’un kolunu, kim kurtarırsa, onu terazinin bir kefesine oturtacağım. Diğer kefesine altın koyup ihsan edeceğim. İsterse beğendiği 10 esiri vereceğim.”

Cerrahlar tekrar toplandılar. Meşveret ettiler. Fakat ağamın kolunu kesmekten başka çare bulamadılar. İzin verdim. Ağamın kolcağızını şehit edip kestiler. Tımar eylediler. Hüngür hüngür ağladım. Dedi ki : “Niçin böyle ah edip ağlarsın? Takdir-i Rabbani böyleymiş. Elden ne gelir? Elhamdülillah ki kolumu gazada kaybettim. Bu saadet bana yeter.”

Barbaros Kardeşler, Oruç ve Hızır Reis;

Bir Cevap Yazın